Intenzivní kariéru kapely Dunaj, která přinesla šest alb, ukončil předčasný odchod zpěváka Jiřího Kolšovského a přestože ostatní tři členové kapely (Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka) nikdy hudebním fanouškům nezmizeli z očí a působili v jiných kapelách a projektech, společnou činnost pod hlavičkou „Dunaj“ obnovili až v roce 2019. Pozici zpěváka nyní zastává kytarista a baskytarista Vladimír Václavek, který v mezidobí vydal řadu sólových alb a působí též s Ivou Bittovou v kapele Čikori. Dunaj se tak vrací s novým albem Za vodou, které bylo pokřtěno loni v září. Nově nabitou sílu kapely si tak můžete vychutnat právě na letošním Křič Festu.
Bratři jsou nový objev na české elektronické scéně. Dvojčata Jiří a Ondřej vytvořili hudební projekt, který se žánrově pohybuje mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky a techna. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím živě hrané bicí, melodické motivy a sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Dva podmanivé proudy se na pódiu spojují v jeden nekompromisní tok elektrizující energie.
Tygroo [Tygrů] vynalézavě kombinuje tradiční žánry jako klezmer a balkánskou hudbu s žánry moderními, jako jsou například funk a hip hop, ale také dubstep a další elektronická hudba. To vše hrají na akustické nástroje, především dechy a bicí, což kapele dodává velmi výraznou barvu a energii, jejíž vlny vás zanesou tu do New Orleans, tu na Guču nebo do Oděsy, tu zas do newyorského metra. Přijďte si poslechnout Klezmer-Funk, Balkan-Jungle, Jazz-Dubstep, Brasshouse, Cave Music, Trashdisco a kdo ví co ještě!
Jsou považováni za jednu z nejstarších, ale také nejúspěšnějších skupin, hrajících romskou hudbu v Česku. Doma hráli na všech velkých festivalech a projeli také velkou část Evropy. Romové byli odjakživa hudební všežravci a dokázali si přizpůsobit k obrazu svému hudbu jakékoli země a doby, ve které právě žili. Stejně tak se i Terne Čhave zmocnili nástrojů dnešních rockových kapel a spojili jejich potenciál s pověstnou romskou energií. Kapela si ale se svým stylem moc hlavu neláme a ani vám na podobné úvahy nezbude čas, většina skladeb se totiž odehrává v ďábelském tempu. Pokud byste ale samou zvědavostí nemohli spát, cože to hrají, prozradíme vám, že tohle je skutečný cikánský rock’n’roll alias ROM’N’ROLL!!!
Jan, řečený Člověk krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova - kontryhel, verpa, loukotě… - a zase mizí; hrany lesa v ranním oparu. Zůstává nejistota dobového ukotvení i jistota věčnosti: napříč časy i příběhy se naše bolesti i radosti podobají, a je v tom veliký smutek i veliká útěcha. A je potřeba básníků/tuláků, aby se občas vynořili zpod závoje mlhy - nebo zpoza odchlípnuté tapety v osamělé ložnici - a tuhle všelidskou příbuznost nám konejšivě připomněli. Člověk je zvon a chůzí zní. Člověk je z krve.
Legenda country-punku z Prahy.
Lazer Viking dává po dvaceti letech sbohem kytarám a pouští se do objevování taneční hudby. Nové desce Tunnel Vision, oceněné cenou Apollo za desku roku a cenou Anděl za videoklip, vévodí masivní basové linky jako vystřižené z nejobskurnějších hitů italo-diska, repetitivní proto-techno diktát bicích automatů a odzbrojující nostalgie osmdesátkových refrénů. Vikingův ryze písničkářský cit pro vyprávění těch nejtesknějších příběhů navíc s popovým zvukem ještě nabírá na naléhavosti. Ať už tedy preferujete Dancing On My Own nebo Dancing With Tears In My Eyes, na Tunnel Vision si přijdete na své.
Cyril Kaplan, bubeník a producent (Vložte kočku, Kaplan Bros., Murals), vystupuje i jako DJ pod hlavičkou I Dance Like This. V jeho setu můžete potkat cokoliv od tekkna přes hity elektronické scény přelomu století po současnou alternativní elektronickou a rockovou scénu. Rozmanitý materiál propojuje tanečně laděný live mix.